Naczelną zasadą projektujących biurowce powinien być komfort pracowników, którzy będą z nich korzystali. Każdemu z nas doskwiera słońce, które wpadając przez okno oślepia lub odbija się od ekranu monitora i nie pozwala pracować. Skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie praktycznych żaluzji. Podpowiadamy, na jaki typ żaluzji najlepiej się zdecydować.
Żaluzje aluminiowe
To rozwiązanie, które kiedyś było powszechnie stosowane w domach i blokach mieszkalnych. Obecnie odchodzi się od niego w prywatnych przestrzeniach, jednak wciąż popularne jest w mniejszych biurowcach, w których okna nie są bardzo szerokie. Zdecydowaną zaletą żaluzji jest to, że pracownicy bez większych problemów mogą regulować stopień natężenia światła. Pomieszczenie może zostać zaciemnione w całości lub jedynie w pewnej części, w której odczuwany jest dyskomfort związany ze świecącym słońcem. Lamele o grubości 25 lub 50 milimetrów pokrywane są ponadto materiałem, który odbija światło słoneczne i dzięki temu pomieszczenie nie nagrzewa się. Żaluzje można wybrać w kilku wersjach kolorystycznych, tak aby dobrze komponowały się z wystrojem biura. Montuje je się na ramie okna, dlatego nie ma problemów ze zniszczonym sufitem. Są także najtańszym rodzajem przesłony okiennej dla biur.
Drewniane żaluzje
To bardzo ciekawe rozwiązanie, które doda przestrzeni biurowej duszy. Drewniane żaluzje będą elegancko komponować się z ramami okna. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem, dlatego pozwoli utrzymać w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Jedynym minusem wydaje się być konieczność częstego czyszczenia tego typu osłon. Drewniane elementy łatwo przyciągają kurz i bardzo szybko pokrywają się nim, w przeciwieństwie do żaluzji aluminiowych, które należy przeczyścić mokrą ściereczką jedynie raz na jakiś czas.
Wertikale
Pod tą nazwą znane są żaluzje pionowe. To właśnie one są najczęściej stosowane w dużych przestrzeniach biurowych i open space’ach, w których okna są wysokie i bardzo szerokie. Wertikale tworzy się z długich pasów materiału, które łączy się do szyny przytwierdzonej do sufitu. Kąt położenia lameli szybko zmienimy za pomocą systemu łańcuszkowego. Popularne wertikale są podobne do rolet dzień–noc. To bardzo estetyczne rozwiązanie, które dodaje pomieszczeniu nowoczesnego sznytu. Pasują zarówno do mało efektownej, szarej przestrzeni biurowej, jak i eleganckiego gabinetu dyrektorskiego lub sali konferencyjnej. W takich miejscach często wybierany jest system automatyczny, który w kilka sekund przesłoni okna i da możliwość przeprowadzenia prezentacji lub wideokonferencji.
Każde z tych rozwiązań ma wiele zalet. Najważniejszy jest jednak komfort pracownika, dlatego w nowoczesnym biurowcu, zarówno mniejszym, jak i większym, trzeba zagwarantować możliwość pracy w pomieszczeniu z odpowiednim natężeniem światła.