Domy urządzane w różnych stylach są coraz powszechniejsze. Jednym z bardziej popularnych jest rozwiązanie cottage – czyli styl wiejski, który jednak niektórzy błędnie łączą ze stylem rustykalnym. Jakie rolety będą najodpowiedniejsze dla domu urządzonego w takim stylu?
Czym właściwie jest cottage?
Styl cottage ma swoje źródła w budownictwie XVIII-wiecznej Anglii. W owym czasie małe wiejskie chatki, bowiem właśnie takie domki określało słowo “cottage”, składały się z części dziennej i kuchni na parterze oraz sypialni na wyższym poziomie. Wokół domu rozciągał się natomiast angielski ogród.
Styl wiejski a rustykalny
Wiele osób myli oba trendy w aranżacji domów, ponieważ oba stawiają na wiele drewnianych elementów. Mylące jest także słowo “rustic”, które również oznacza “wiejski”. Co je odróżnia? W stylu rustykalnym stawia się na bardzo mocno wyeksponowane kolory drewna i całość nawiązuje raczej do urodziwych drewnianych dworków, niż do angielskich chatek. Z kolei styl wiejski (cottage) to ukazanie postarzanego, delikatnego drewna, w którym widoczne są spękania. Zwolennicy rozwiązań rustykalnych często deprecjonują cottage i łączą go z bałaganem we wnętrzu, niezbyt eleganckimi meblami i trywialnymi wiejskimi ozdóbkami otoczonymi wieloma kolorami.
Detale robią różnicę
To właśnie one wyróżniają domki sielsko urządzone. Dominować muszą ciepłe i naturalnie stonowane barwy, takie jak kremowy beż, pudrowy róż, lawenda czy mięta. To właśnie one sprawiają wrażenie, że przestrzeń życiowa jest zdecydowanie większa. Unikać należy bardzo mocnych, wręcz jaskrawych kolorów. Wśród fasonów należy postawić na subtelne kwiaty, kratę lub delikatne pasy. Cały wystrój powinien sprawiać wrażenie romantycznego, sielskiego, by nie rzec idyllicznego.
Rzym na wsi
Domowe okna powinny być możliwie jak największe, tak aby wpuszczać dużo światła, które będzie oświetlało ściany pomalowane delikatnymi kolorami, na których zawisną rodzinne fotografie i artefakty, oraz drewniane wnętrze. Wieczorem zakrywać może je duża tkaninowa zasłona, ale przede wszystkim idealnie wpasuje się w to miejsce wymierzona roleta rzymska. Stylowo pofałdowana tkanina ociepli wnętrze domu i pokoju dziennego, w którym toczy się całe rodzinne życie. Podkreśli ona jego romantyczny wygląd. Podobnie jak i ściany, roleta powinna być w łagodnej i stonowanej barwie ecru, lawendowej lub zielono-oliwkowej. W kuchni natomiast można pokusić się o odejście od jednokolorowego materiału na rzecz kraty. W łazience, w której okna są najmniejsze, także można postawić na roletę rzymską, która współgrać będzie ze stylizowaną armaturą, a w pokoju dziecka – wybrać wzór i kolor razem z nim.