Stropy są poziomymi przegrodami, które oddzielają między sobą poszczególne kondygnacje. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, które klasyfikujemy ze względów technologicznych. Omawiamy poszczególne typy stropów w budynkach!
Do czego służą stropy?
Ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń, między innymi ciężaru ścian działowych, obciążenia szkieletu dachowego i ciężaru własnego. Dzięki nim budynek zostaje usztywniony w poziomej płaszczyźnie. Są podłożem dla parkietu i posadzki, a położone na nich płyty poliuretanowe izolują poszczególne kondygnacje przed utratą ciepła. Stropy w swoim założeniu mają uniemożliwić rozprzestrzenianie się płomieni ognia.
Najważniejsze parametry stropów
Pierwszym z nich jest wytrzymałość. Na uwadze należy mieć, że poszczególne kondygnacje będą musiały znosić spore obciążenia. Źle obliczona wytrzymałość może w najlepszym wypadku irytować skrzypieniem podłogi czy odpryskami tynku na suficie. Drugi istotny parametr to zdolność tłumienia hałasów, co związane jest z masą powierzchniową stropu. Dzięki temu nie słyszymy stukotów w postaci uderzeń kroków lub upadków przedmiotów, a także dźwięków takich jak rozmowa i grająca muzyka. Trzeci to wspomniana wcześniej termoizolacyjność. Strop można dodatkowo ocieplić wykorzystując do tego na przykład styropian Austrotherm.
Stropy drewniane: wady i zalety
Największa wada tych stopów nasuwa się automatycznie: są łatwopalne. Są również podatne na gnicie. Z kolei ich zaletami są: niski koszt, szybkość montażu oraz dobre izolowanie ciepła.
Stropy na stalowych belkach
Znaczny ciężar i duże zużycie drogiej stali sprawia, że nie jest ono praktycznie stosowane. Stosuje się je w budynkach, które posiadają stalowy szkielet lub w remontach stalowych obiektów.
Strop Teriva, czyli strop gęstożebrowy
Ten rodzaj stropów składa się z gęsto usytuowanych żeber, które spełniają funkcję nośną. Elementem konstrukcyjnym są belki żelbetowe, pomiędzy którymi umieszcza się pustaki stropowe, a następnie zalewa się je warstwą nadbetonu. To sprawia, że strop choć lekki, jest bardzo wytrzymały. W tym przypadku nie jest potrzebne użycie specjalistycznych maszyn, strop może zostać ułożony ręcznie. Mnogość producentów sprawia, że jest to najczęściej stosowane rozwiązanie w Polsce.
Strop monolityczny
Jest on stosowany w przypadkach budynków o nieregularnym kształcie i większych obciążeniach. Wykonany jest z płaskich płyt z żelbetu, całość przygotowuje się na placu budowy. Wcześniej musi zostać zamontowany solidny szalunek. Każdy strop jest przygotowany indywidualnie dla budynku, inżynier, architekt lub konstruktor musi określić grubość i klasę wytrzymałości betonu.
Stropy półprefabrykowane – filigran
Konstrukcję stropu tworzą wcześniej zazbrojone płyty, które wykonuje się na wymiar w zakładzie prefabrykacji. Następnie na nich układane jest dodatkowe zbrojenie, a całość zalewana jest warstwą nadbetonu.
Stropy prefabrykowane
Podobnie jak w przypadku półprefabrykowanego, konieczne będzie użycie dźwigu. Prefabrykaty są układane na ścianach, zbroi się wieńce, a przestrzenie międzypłytowe zazbraja prętami, po czym na koniec wszystko zalewa się betonem.